Potíže-Nemoci

ZÁCPA - OBSTIPACE

 
Problémy s vyprázdňováním má dnes velké množství lidí.Hlavní příčinou je obvykle nesprávná skladba přijímané potravy, zejména málo vlákniny ( zelenina, ovoce, obiloviny ), nedostatek tekutin, málo pohybu, stres, sedavý způsob života, užívání některých léků ( od bolesti, na uklidnění, hormonální přípravky, kortikoidy ), trvalejší napětí = strach, rafinovaný cukr, bílá mouka, tavené sýry. Při nedostatku vlákniny se odpadové látka nemají na co "nabalit". Voda tvoří až 70% stolice, při její absenci se naruší vyprázdňovací reflex. Nemá smysl ráno usilovně tlačit, když "se mi nechce". Vyprázdňování má být zcela automatické, minimálně 1x denně, v intervalu 18-24 hod. Zbavíme se nestravitelných částí přijaté potravy, metabolického odpadu, odumřelých buněk a baktérií. Za den "vyrobíme" asi 0,5 kg stolice. 
K zácpě se můžeme dopracovat i tím, že stolici zadržujeme-"neuposlechneme nutkání", třeba ve společnosti. Pokud je to jednou, snad nevadí, ale nedopusťme, aby se to opakovalo častěji. Vyprázdňovací reflex po několika minutách vymizí, až se znovu ozve, už je dobré "jít". Střevní stěna neustále absorbuje vodu a pokud je stolice zadržována, značně se zahustí - defekace pak může být obtížnější. Při vyprázdňování silou, přispíváme k tvorbě trhlinek v konečníku a jeho okolí, či tvorbě hemoroidů.
Aby střevo a vyprázdňování fungovalo, musí být v pořádku i střevní mikroflóra. Přemírou cukru i masa vykrmujeme kvasinky a plísně ( potenciálně kancerogenní ), které se neuvěřitelně množí, vytlačují zdravou mikroflóru ( laktobacily ) potřebnou k trávení. Mléko a mléčné výrobky zase zahleňují.
Při zácpě, když se tělo nezbavuje toxinů přirozenou cestou, začnou se objevovat první příznaky samootravy - bolesti hlavy, migrény, kožní problémy-akné, ekzémy, bolesti kloubů,...Tělo nás varuje a zároveň se snaží zbavit toxinů jinou cestou ( kůží ) nebo uskladnit ( klouby ).
Nadbytek odpadových látek se projevuje i únavou. Káva moc nepomůže - ne dlouhodobě. Jedna káva denně, při vyváženém stravování a vyprázdňování, nevadí. Větší množství organismus překyseluje. Pokud navíc sladíme ( kvasinky! ) a ještě ji pijeme s mlékem ( zahleňuje a blokuje činnost dvanácterníku!) asi si zaděláváme na další problémy...
Úzký vztah je mezi zácpou a kolorektálním karcinomem ( rakovina tl.střeva ) V tomto jsme naneštěstí na prvním místě ve světě. Velice smutné prvenství!
Zácpu nelze "vyléčit" laxativy. Projímadla stav ještě zhorší. Pomalu, ale určitě! Jinak by se nemohlo stát, že mi lékař svěřil do péče 50-ti letou paní - celoživotní zácpa, vyprázdňování cca 1x za 10 dní (!), již žádná laxativa nezabírají...Co k tomu říct?! Paní nevypadala v žádném případě na pouhých 50 let a zdravě. Stará, vrásčitá, evidentně nemocná, bez elánu.V jednom kuse antibiotika, analgetika, kortikosteroidy - přímá palba na střevní mikroflóru.
Ukočírovat vyprázdňování, to znamená hlavně trpělivost a poctivě prověřit stravování, pitný režim atd. Dostatek vlákniny, voda 1,5 - 2 litry denně, přidat čerstvé zeleninové šťávy, zelenina a ovoce sklizené u nás, omezit příjem rafinovaného cukru, bílé mouky, masa, mléčných výrobků. Maximální opatrnost chce užívání jakýchkoliv chemikálií - léky, cigaretový kouř. Vyhýbejte se projímadlům! Hledejte v naši přírodě bylinky, které pomůžou s uzdravením.
 
 
 
 

DYSBIÓZA

( pozn.:Dysbióza je narušení souladu, souhry, v tomto případě mezi "dobrými" a "špatnými" mikroorganismy.)

Člověk je součástí přírody, ve které vedle sebe žijí nejen dobří spolubydlící, ale i organismy k člověku ne zrovna přátelské. Nemám na mysli dravce v pravém smyslu, z masa a kostí, ale droboučké, všudypřítomné dokonalé organismy, bez evolučního spojení s rostlinnou či živočišní říší. Samostatný druh - h o u b y. Žijí mezi námi, na nás i v nás. Některé nutně potřebujeme k životu, jiné nám život komplikují, či přímo ničí. Je jich nesčetné množství, pořád se vyvíjí a přizpůsobují okolnostem. Naneštěstí již nelze mluvit jen o symbióze. Nadměrným užíváním antibiotik, analgetik, kortikosteroidů či psychofarmak došlo k narušení zdravého a prospěšného soužití.

Na těle i v těle každého člověka žijí stovky hub, menších než 1 mm. Při řádném vyprázdňování jich denně vyloučíme stolicí asi 300 g. Jsou to odumřelé baktérie a kvasinky, které se podílejí na trávení. To je v pořádku. Co ale není v pořádku - narušení rovnováhy.

Vynález Penicilínu byl opravdu na Nobelovou cenu - zachránil mnoho lidských životů. Jenomže člověk začal užívat antibiotika na každé pčíknutí či zakašlání, dnes i dítě  zná zázračnou růžovou tabletu na každou bolest, už mladinké dívky užívají hormonální antikoncepci, batolatům se ordinují kortikosteroidy. Na tuto akci následovala reakce - mikroorganismy se přizpůsobily situaci...Přibývá účinných léků, přibývá nových přizpůsobených mikroorganismů, přibývá nemocí, opět přibývá léků...až jsme do toho jaksi zabředli. Vypěstovali jsme si těch špatných baktérií tolik, že je jich víc než těch zdraví prospěšných, došlo k dysbióze, imunita sténá, človék naříká. 

Doba je čím dál rychlejší, máme pořád málo času, neustále spěcháme a "nestíháme". Jíst se musí, ale kdo má čas zabývat se přípravou kvalitního jídla?! Máme rychlá občerstvení, polotovary, trvanlivé potraviny - všechno s vydatnou nádivkou barviv, přidavných látek, konzervantů...Kvalita potravin neustále klesá. Když má toto nadělení zažívací trakt zpracovat, pěkně se nadře. Střevní mikroflóra moc nepomůže, protože jsme s ní na kordy. Je nám těžko, trápí nás nadýmání, máme zácpu či průjem, trpíme bolestmi hlavy a únavou, bolí nás celý člověk.

K dysbióze jsme nepřišli v lékárně ( i když vlastně taky ), tak tam nehledejme prášek, lék. Že se vrací gynekologické mykózy, záněty močových cest, přibývá alergií už u kojenců, trápí nás zánětlivá onemocnění kloubů - za to všechno můžou i léky. Vytloukáme klín klínem. Naše babičky říkaly velkou pravdu - jedno léčí, další ničí. Dnes to platí několikanásobně. Jeden neduh léčíme a kolik dalších si vyrobíme?! Chceme-li se zbavit dysbiózy, vyléčit kvasinkové, plísňové nemoci, v první řadě musíme ukončit užívání širokospektrálních antibiotik, psychofarmak, kortikosteroidů, analgetik, hormonů. Prostě minimalizovat přísun škodlivé chemie do organismu. Vzít naše stravování pod drobnohled a upravit jídelníček. Zkuste jenom na 3 měsíce vynechat 5 bílých jedů - rafinovaný-bílý cukr, mléko-mléčné výrobky, kamennou sůl, bílou mouku, rafinované oleje,tuky. Omezte chemikálie a ochucovadla-např.kvasný ocet, kečup, tatarka, průmyslově vyráběné šťávy-sirupy, majonéza.

Začněte vždy s nejhutnější špínou - ve střevě. Čistěte tlusté střevo, likvidujte parazity, zaveďte vyvážené stravování - celozrnné obiloviny, naše domácí ovoce a zeleninu, čisté zeleninové šťávy. Zaměřte svou pozornost více na přírodní léky, bylinné tinktury jsou účinné a nemají nežádoucí účinky. Máte-li potvrzené kvasinkové onemocnění, je vhodné užívat česnek, nebo lichořeřišnici, či levanduli. Jsou k dostání cíleně namíchané směsi, které umí pěkně zatočit i s takovým nepřítelem jako jsou kvasinky či plísně, zharmonizují vám postupně celého člověka. Ozdravná kůra je minimálně 2-3 měsíce.

 A jsou bez lékárenských doplatků/poplatků.

 

CIVILIZAČNÍ CHOROBY

 

-infarkt myokardu a mozková mrtvice

-chronické záněty a zhoubná onemocnění

-hypertenze a arterioskleróza

-stres

-alergie a atopický ekzém

Civilizační choroby jsou na prvním místě v příčinách úmrtí. Současná medicína nemá účinné prostředky proti CCH. Proto stoupá zájem o celostní medicínu, která 

-hledá a léčí příčiny

-dbá na individuální životní styl

-využívá přírodní léčivé prostředky.

Některé přírodní prostředky - byliny mají synergické účinky - obsahují několik účinných látek zdraví prospěšných, působí na více problémů současně, při správném užívání a kombinci nemají nežádoucí vedlejší účinky.

Předcházet civilizačním onemocněním je hlavně o zdravé a vyvážené životosprávě.Je důležité 

-zbavovat se kyselin

-zbavovat se odpadových látek

-zbavovat se nezdravých a přebytečných tuků

-zbavovat se jedů

-znovuobnovit normální, zdravou průchodnost kapilár.

Vyvážená životospráva není jen o zdravě výživě. Zahrnuje v sobě taky zdravý pohyb, odpočinek, vypořádání se se stresem.

Neberte si nic osobně, krom sebe sama.

GYNEKOLOGICKÉ PROBLÉMY

Snad každá žena zatouží po zdravém, krásném dítěti. Je to zcela přirozené. Jako nositelka nového života je k tomu uzpůsobená. 

Ženské tělo musí být v rovnováze a dobře fungovat, aby zvládlo období přípravy na mateřství, porod i mateřství samotné. Ne každá žena však prochází jednotlivá období svého života v klidu a pohodě. Může mít potíže s nepravidelnou, bolestivou či silnou menstruací. Časté jsou záněty, cysty či myomy, které můžou končit na operačním stole či sterilitou. Škody může napáchat i antikoncepce. Porodem a mateřstvím ženský kolotoč nekončí. Mnohé ženy by mohly psát knihy o období přechodu...

Hodně ženských potíží má původ v nesprávném životním stylu i psychice. Svůj podíl na vzniku gynekologických problémů má rovněž znečištěné životní prostředí, nekvalitní potraviny a dlouhodobý každodenní stres.

Problémy jsou a budou. Je důležité a nutné je řešit  a hlavně-předcházet jim. Snažme se udržovat svoje tělo čisté, v rovnováze = zdravé. Velkou pomoc v této oblasti nám nabízí byliny. Vyčistí a ozdraví celé tělo, zbaví nás parazitů, plísní, zánětů, srovnají hladiny hormonů, posílí imunitu a celý organismus zklidní.

Mnoho bylinek roste "jen pro ženy" - proč po nich nesáhnout?

Rostou však i bylinky "pro muže". Muži do života žen neodmyslitelně patří, ale jejich problémy jsou jiná kapitola, takže o těch až jinde...

MENSTRUACE

 

Menstruace začíná u dívek obvykle po 10-tém roce věku. Je to vlastně pravidelné měsíční vylučování endometria = děložní sliznice.Řídí ho skupina hormonů, které připravují ženský organismus na početí.

Menstruační cyklus má tři fáze: folikulární (probíhá dozrávání vajíčka)

                                               luteální = sekreční (děloha se chystá k výživě plodu)

                                               menstruační (nedošlo k oplodnění, endometrium se vylučuje).

Menstruační cyklus se jen u málo žen opakuje po 28 dnech. Normální je pravidelný cyklus 21-42 dní. Nepravidelný může být ze začátku u mladých dívek, nebo u žen před přechodem. Extrémně krátké cykly bývají způsobené nízkou hladinou reprodukčních hormonů nebo i poruchou činnosti štítné žlázy. Dlouhé a nepravidelné cykly bývají způsobeny ovariální cystou nebo hormononální poruchou. Problémy s pravidelností cyklu můžou nastat po vysazení antikoncepce. Obvykle je tělo zanešené a zaplísněné, proto je vhodné ho vyčistit (bříza, dub, pýr, jasan), zbavit plísní (česnek, penízovka), podpořit ženské hormony ( jeřáb ptačí, maliník, andělika, lékořice), případně užívat protizánětlivé byliny (třezalka, olše), zklidnit organismus ( eleuterokok, lípa) a podpořit imunitu gemmoterapeutiky (černý bez, ořešák královský).

I "obyčejná menstruace" může být snůškou potíží, které se objeví v týdnu před menstruací. PMS = PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM je soubor fyzických a psychických změn, jako např. nadýmání, otoky, citlivost prsou, náladovost až deprese. Obvykle tyto nepříjemnosti zmizí se začátkem krvácení. Pomůže úprava jídelníčku - méně soli, přidat čerstvé přírodní potraviny, vit.B6, pupalkový olej, jeřáb ptačí, jeřáb oskeruše, černý rybíz, maliník...PMS je uvedený na seznamu WHO (Světová zdravotnická organizace), kde je vhodná bylinná léčba.

DYSMENOREA = BOLESTIVÁ MENSTRUACE - zhruba 50% žen má bolestivou menstruaci a asi 10% žen má velmi silné bolesti, křeče v břiše a podbřišku. Silná bolest může vystřelovat do bederní oblasti a stehen, přidává se celková nevolnost, zvracení i průjem. Vlastní příčina dysmenorei není jasná, snad hormonální nerovnováha. U mladých žen může dysmenorea odeznít po porodu, u ostatních může být způsobena cystou, myomem, endometriózou, záněty či řadou jiných nemocí. Je vhodné řádné vyšetření odborníkem. Pomoc můžeme hledat i v bylinné říši - vyčistit, odplísnit, podpořit hormony, zklidnit.

Pozornost je třeba věnovat SILNÉMU KRVÁCENÍ = HYPERMENOREA. Je to stav, kdy je při menstruaci krvácení obzvlášť silné a zároveň s krví odchází krevní sraženiny. Časté bývá po sterilizaci. Příčinou může být hormonální nerovnováha, nitroděložní tělísko, myom, fibrom i obezita. Hypermenorea může vést k anemii. Pro zdraví i klid je vhodné odborné vyšetření. Neodkládat ho na zítra a opět na zítra, aby nakonec nebylo jediné řešení-hysterektomie = odebrání dělohy.

AMENOREA = VYNECHÁNÍ MENSTRUACE je vítána u očekávaného těhotenství. Téměř jistota, že je dítě počato. Menší či žádná radost je, pokud se menstruace ještě vůbec nedostavila u dívky v 15-ti letech. Může být známkou vrozené vady rozmnožovacího ústrojí či poruchou žláz s vnitřní sekrecí. O nutnosti odborného vyšetření není pochyb. Z dalších příčin amenorei uvedu např. mentální anorexii, nadměrný dlouhodobý stres, naměrný váhový úbytek. U žen nad 40 let je amenorea spojena s nastupujícím přechodem. Užíváním bylinných přípravků lze toto období zvládat zcela bez problémů nebo je minimalizovat. Amenoreu může způsobit i tumor - nemusí být zrovna zhoubný, ale to bez vyšetření nikdo neví -, cysta, hormonální porucha.

V gynekologických záležitostech se někdy neobejdeme bez lékaře. Aby to nebyla častá nutnost, dbejme o své zdraví preventivně. Důležitý je dostatek vit.B, hořčíku a mít jak nervy tak hormony v pohodě. Příroda nám dává mnoho bylinek, které nám s tím pomohou.

CYSTY

 

Cysta je dutina vystlaná epitelem (tkání) a naplněná tekutinou. Tvoří se kdekoli v těle, kde se nachází žlázy, zejména v kůži (nahmatáme bulku) nebo v rozmnožovacím ústrojí, nejčastěji na vaječníku = ovariální cysta.

Obvykle jsou cysty neškodné, často se bez zásahu ztratí. Můžou sa ale zvětšovat a působit obtíže. Každou podezřelou bulku je vhodné konzultovat s lékařem. Ovariální cysty nemusí působit problémy. Často je odhalí až gynekolog při preventivní prohlídce. Někdy zase žena cíleně navštíví gynekologa kvůli poruše menstruačního cyklu. Nejde-li o hormonální záležitost, bývá za "trojčící" menstruací ovariální cysta. Jako jiné cysty je i cysta na vaječníku nezhoubná a může sama zmizet, ale taky může růst. Pak způsobuje menstruační nepravidelnosti, bolesti břicha, bolestivou menstruaci, křeče, nevolnosti, hypermenoreu nebo amenoreu. Svou velikostí zase může působit tlakem na okolní orgány v břiše, např.tlak na močový měchýř = časté močení.

Občas se objeví ve vaječnících tzv.čokoládové cysty. Není to následek nadměrného pojídání čokolády. Jak lehká by byla pomoc! Tyto cysty jsou spjaty s endometriózou a pojmenování mají kvůli čokoládově hnědé tekutině, kterou obsahují. 

Pokud cysta způsobuje potíže, odstraňuje se chirurgicky.

I těmto potížím můžeme předcházet. Začneme opět očistou, odplísněním, zbavíme tělo nežádoucích bakteríí, virů a parazitů, dodáme ženské hormony, posílime imunitu. Na všechno je celá řada bylinných a pupenových výtažků, namátkou -bříza, vřes, eleuterokok, měsíček, černý rybíz, maliník, jeřáb ptačí a další.

Pečujme o své zdraví, ať nám o něj nemusí pečovat jiní...

KOŽNÍ  ONEMOCNĚNÍ

Kožním onemocněním je postiženo značné procento populace. Vyrážky, ekzémy, dermatitidy se objevují již v raném dětství. Při návštěvě lékaře se to často pořeší okamžitě = mastička s kortikoidy. Příčinu neznáme, nicméně problém je vyřešený, potlačený, není vidět. A co oko nevidí, srdce nebolí - kůži nesvědí. Nebo tak nějak.

Podíváme-li se na problém z jiného úhlu, můžeme to celé vidět úplně jinak.

Mnoho stoupenců alternativní medicíny zastává názor, že přes 90% kožních onemocnění není vlastně kožní onemocnění jako takové. Je to porucha látkové výměny s kožním projevem. V tom případě je celkem lhostejno, o jaký kožní projev se jedná. Kopřivka nebo lupénka - obojí je za všechny prachy, obojí značně znepříjemňuje život. Pokud přijmeme názor, že všechna kožní onemocnění sahají svými kořeny do hlubin metabolismu, pak se zjednoduší přístup k léčbě. Na všechny kožní choroby stejným metrem, s přihlédnutím na příznaky a intenzitu. Bude to celé zdlouhavé, ale za pokus to stojí.

Přímým vinníkem může být kterýkoli orgán, ale za spoluúčasti všech orgánů činných v látkové výměně. I tady platí "v jednotě je síla". Kde tedy začít, když těch orgánů máme tolik?! Orgány se vzájemně ovlivňují a spolupracují (nebo taky ne). Hlavním orgánem zodpovědným za drtivou většinu kožních potíží je žlučník - ve spojení s játry. A vezou se s nimi i ledviny. Jako spoluvinníci tady figurují zinek a vit.A - zinek z důvodu jeho nedostatku v tělě a vit.A  je bez přítomnosti zinku neaktivní.

Obvinění je na světě, co teď s tím, kde a jak začít? Nejlepší je začít na začátku a pokud možno, jednoduše. Takže začneme jídlem - to známe, najíst se umíme. Taky ale víme, že potraviny nejsou až tak docela v pořádku. A pokud je za naše problémy zodpovědný žlučník, pak se náš jídelníček musí poupravit. Patrně až zásadně, čili dieta zaměřená na žlučník = žádné přepalované tuky, smažená jídla, používat jen kvalitní rostlinné oleje v malém množství a přidat vit.E. Maso jen libové, ideálně domácí - králík, drůbež, zvěřina. Omezit či vynechat mléko a mléčné výrobky - lze suchý tvaroh. Přidáme zeleninu a ovoce, nejlépe lesní. Alkohol je tabu! 

K jídlu i  pití vřele doporučuji rakytník a hořec a dobře známou červenou řepu - tu na jakýkoliv způsob. Řepu uvítá střevo, žlučník, játra, slezina i ledviny.

Za stav pokožky zodpovídá vit.A. Vzhledem k tomu, že se vyskytuje v běžných potravinách, můžeme ho mít v tělě dostatek. Problém je jinde - aby "áčko" fungovalo, potřebuje spolupráci se zinkem. A tady škrábla kosa o kámen. Zinku máme v tělě nedostatek, protože ho přijímáme málo v potravě. Ale není třeba hned utíkat do lékárny. Přidejte do jídelníčku víc fazolí, dýňových semínek, ořechů, cereálií, obil. klíčků a třeba i pšeničné otruby. Tyto komponenty byly nedílnou součásti jídelníčku našich rodičů či prarodičů, kteří byli zdravější a kožní problémy snad ani neznali, nebo jen minimálně. Jednodušší jídelníček  neznamená  ani horší, ani nudný, ani nechutný, ani málo pestrý. Nežijeme abychom jedli, jíme, abychom žili.

Náš organismus je neuvěřitelně výkonná chemická továrna, bohužel často přetěžovaná. Denně zpracuje množství  živin i neživin, vylučuje metabolický odpad, odumřelé buňky, bakterie... Rozumným stravováním hodně pomůžeme vylučovacím orgánům zbavit tělo odpadu, kterého je při kožních problémech víc než dost. Nejzatíženějším je lymfatický systém, který od hlavy k patě vymetá smetí a transportuje ho do ledvin k vyloučení. Za předpokladu, že jak ledviny, tak lymfatický systém (ten hlavně!) jsou práceschopné. V posledních letech dochází k vzestupu počtu chorob lymfatického systému, naneštěstí i těch zhoubných. Snad to není  "snaha" o další prvenství ve světovém měřítku - s tlustým střevem jsme to už zvládli...

Přestože se mnozí snaží hýbat, sportovat, je to při dnešním životním stylu pořád málo pohybu. A zoufale málo k tomu, aby náš lymfatický systém "běhal". Funkčnost tohoto systému lze obnovit a udržovat pravidelnou lymfomasáži - velice příjemná záležitost.

Vraťme se zpět ke kožním problémům. Kůži se vylučuje ohromné množství zplodin. Jak se asi kůže nadře, když má plnit vylučovací funkci ( a že se snaží! ) a přitom je nemocná a má svých starostí dost. Zaslouží si víc naši pomoci. Takže zaměříme pozornost na ledviny, jejich funkčnost a na krvetvorbu, "čištění krve". Navštívíme říši bylin.

Je ještě jeden minerál, kterého máme v těle málo. Tím je křemík, který dbá o čistotu, pružnost a vláčnost pokožky - i té zdravé. S množstvím křemíku to obvykle nebývá až taková katastrofa jako se zinkem, ale přece. Hlavně, když máme s kůži problém. Křemík snadno získáme z u nás běžných bylin - pýr, přeslička, podběl, kopřiva, truskavec. Čaje pijeme vždy čerstvé, teplé. Jednodruhové čaje, odvary pijeme 3 týdny, pak 3 týdny přestávka - nebo změníme bylinu. U namíchaných směsí lze pít delší dobu. Byliny dodají tělu minerály, vitamíny a čistí krev.

Problematická kůže uvítá bylinné koupele - odvar z kopřiv či pýru nalijeme do koupele ( bez dalších přísad, jako např. pěna) a relaxujeme 15 - 20 min. Pomáháme kůži i psychice - a psychika je mocná čarodějka!

Výše jsem psala, že zinek získáme z pšeničných otrub... Tak ještě jedna rada, doporučení, recept - jak chcete: do hrníčku dáme 1 lžíci otrub + 1 lžíci melty a zalijeme 200ml horké vody (jako kávu). Popíjime jako ranní kávičku, případně si ji vychutnáme v otrubové koupeli. A zevně i vnitřně získáme zinek a navíc vitaminy skupiny B a vlákninu. Otrubová koupel je vhodná i u miminek s kožními problémy.

Dobré zkušenosti a výsledky mají klienti s bylinnými tinkturami v různých kombinacích. Bodoval zejména lopuch, pýr, bříza či kopřiva.

Nevěřím, že jedinou léčbou nemocné kůže jsou kortikoidy a že nás příroda nechala na holičkách.Věřím, že pomáhá to, čemu věřím! 

Masáže Marien© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode